Informace o zavlažování, jak probíhá, co je jeho součástí.
Co je automatický zavlažovací systém
Automatický zavlažovací systém dodá rostlinám potřebné množství vláhy. Reaguje i na klimatické podmínky díky dešťovému čidlu. Zavlažovací systém od nás je také profesionálně navržený a nainstalovaný takže zlepší i vzhled Vaší zahrady a také zdraví okrasných rostlin, keřů. Dále uspoří vodu, elektřinu a také čas a finanční prostředky.
// Přečtěte si také
Z čeho se skládá zavlažovací systém?
Průběh zavlažování
Nad trávník vlivem tlaku vody vyjedou výsuvné části postřikovačů, kde zůstávají po celou dobu závlahy, než se opětovně zasunou.
Jestliže není dostatečný zdroj vody, aby se závlaha zahrady provedla všemi postřikovači naráz, je potřeba zahradu rozdělit do tzv. sekcí. V těch proběhne zavlažování samostatně a lze jim nastavit i vlastní režim.
// Přečtěte si také
Závlaha
Plástové potrubí je uloženo zpravidla 20-30 cm pod trávníkem. Toto potrubí má za úkol dovést vodu k postřikovačům. Kvůli těmto potrubím je vždy potřeba po skončení sezóny provést zazimování. Tím se zajistí vysoká životnost.
O průběh zavlažování se bez jakékoliv obsluhy stará ovládací jednotka. Je propojena elektrickým kabelem s jednotlivými elektromagnetickými ventily, které umožňují přívod vody do sekcí. Zavlažování probíha postupně ve všech žádaných sekcích a to v rámci jednoho závlahového cyklu. Těch může být během dne i několik. Pokud je systém napojen přímo na čerpadlo, jednotka toto sama zapne a vypne. Závlaha tedy spolehlivě funguje i v době Vaší nepřítomnosti.
Pro zpracování návrhu systému a i následnou kalkulaci ceny je důležitá znalost celé řady údajů. Ovlivňuje ji například velikost a tvar zavlažované plochy, požadavky na závlahu, komfort obsluhy a zdroj vody. Cenu takového systému lze proto jen velmi ztěží odhadnout.
// Přečtěte si také
Zdroj vody, jímky
Pro správnou funkci zavlažovacích systémů je zapotřebí dostatek vody. Častým zdrojem bývá studna společně s vodovodem. Samozřejmě pro rostliny je nejlepší volbou dešťová voda.
Můžeme Vám zajistit čerpání dešťové vody např. z jímky, která se zapustí pod úroveň terénu. V tomto případě je ovšem těžké zajistit dostatečné množství vody. Ta se musí dopouštět ze studny, či vodovodu.
Použitím jímky na sběr dešťové vody navíc uspoříme spoustu peněz. Čím větší jímku zvolíme, tím dojde k větší úspoře. Doporučujeme tedy využít tohoto řešení v případě, že není dostatek finančních prostředků.
Pro Vaše pohodlí jsme dokonce schopni tyto jímky zajistit za velmi příjemnou cenu, díky spolupráci s firmou bazeny-jimky-septiky.cz Monika Špičáková.
Čerpací stanice funguje tak, že pokud v nádrži není dostatek dešťové vody, dopoustí se zbývající množství. Závlahová voda je dokonale čistá díky filtrům, které jsou umístěny na začátku přívodního potrubí.